ENVIRONMENTAL PRESERVATION

ENVIRONMENTAL PRESERVATION

ön yazı

* BETTER COTTON kalitesi için üyelik kaydımız bulunmaktadır. ID Number : 1001194-1 Geçerlilik Tarihi:31/03/2020

* M&S onay ECP No : 000254 Geçerlilik Tarihi:24/03/2020

* H&M - HIGG SIPP Social modülü & HIGG Fem çevre modülü sistemi  web üzerinden takip edilmektedir.

* H&M – Viskon izlenebilirlik süreci CONNECTED sistemi ile takip edilmektedir.H&M ve Control Union işbirliği ile hazırlanan CONNECTED, perakendecilerin, marka sahipleri ve üreticilerin malzemeleri takip etmelerini, uyumluluklarını izlemelerini ve işlem hacimlerinden sipariş teslim sürelerine kadar çeşitli tedarik zinciri verilerine erişmelerini sağlayan açık izlenebilirlik platformdur.Firmamız bu platforma kayıtlı olup,hizmet vermektedir.

* H&M Grup tarafından oluşturulan 20/07/2018 tarihinde teknik danışmanlığı GTE tarafından yürütülmekte olan "H&M Tedarikçileri İçin Kaynak Verimliliği Programı” kapsamında Tekboy Tekstil’in katılımı sağlanmış ve bu projeye imza atılmıştır.Aşağıda belirtilen konularla ilgili “Verimlilik uygulamalarının hayata geçirilmesiyle beraber Tekboy Tekstil ekonomik ve çevresel faydalar sağlayarak sektördeki rekabetçiliğine güç katacaktır."

-Su, boyar madde, kimyasal ve enerji tüketiminin etkin izlenmesi, değerlendirilmesi, raporlanması ve konuya dair çalışan eğitimleri, teşvik mekanizmaları

-Proses suyu hazırlama ünitelerinin periyodik bakımı ve verimin artırılmasına yönelik çalışmalar

-Islak işlemlerde su, kimyasal ve boyar madde tasarrufu sağlayacak teknoloji çalışmaları

-Proses sularının firma içinde tekrar değerlendirilmesi/geri kazanılmasına yönelik çalışmalar,

-Atık ısı geri kazanımına yönelik çalışmalar,

-İzolasyon uygulamaları ve yeni nesil teknik ekipman ikameleriyle beraber enerji tasarrufu,

Çalışmanın sonuçları kapsamında Tekboy Tekstil’e özgü olarak "Teknik Değerlendirme Raporu ve Uygulama Planı" hazırlanmış olup önümüzdeki dönemlerde hayata geçirilmesi düşünülen verimlilik uygulamalarına dair gelişmeler H&M Grup, GTE ve Tekboy Tekstil çalışanlarından oluşan ekip tarafından koordineli bir şekilde yürütülmekte ve takip edilmektedir.

Image result for H&M        http://www.gte.com.tr/wp-content/themes/gte/assets/image/logo.png

* LENZING kaliteleri * (VISCON LENZING™ ECOVERO™ ve TENCEL™ with Eco Soft Technology (TENCEL™ Modal elyafı) 1 kalite için alınan sertifika 2 yıl geçerlidir. (Her bir kalite için ayrı sertifika no verilmektedir.) Kalitelerin logoları firmadan talep edildi.Sertifikasını aldığımız kaliteleri değerlendirip, İzin için 2 hafta zaman verildi.Konuyla ilgili dönüş yapıldığı zaman size ileteceğim.

* INDITEX (yeşil) onay belgemiz bulunmaktadır. Zara-Stradivarius-Massimo Mutti-Bershka-Trafaluc gibi markalara ait üretimler CTW ve MRSL standartlarında uygun yapılmaktadır.Raporu ektedir. http://sergimateo.com/wp-content/2010/12/logo_inditex.jpg

 

* 08/11/2018 tarihinde INDITEX-GREEN TO WEAR (çevre değerlendirme) onayı alınmıştır.Raporu ektedir.

Inditex – Green To Wear birlikte çalıştığı ıslak proses işletmeleri için şirketler çevresel performanslarına göre sınıflandırılmaktadır. Firmamızın (B-iyi performans) kapsamında hizmet vermektedir.

B - İyi performans . “B” sınıflandırması, faaliyetlerinin iyi bir çevresel yönetim seviyesini sağlayan, kaynaklarını ve çevresel etkilerini etkin bir şekilde kontrol eden, ancak hala iyileştirme için yer bulunan üreticilere verilmektedir. Bu üreticiler "A" sınıflandırmasına ulaşana kadar her yıl bir iyileştirme önlemi uygulamak zorundadır.

* Firmamız LINDEX bebe grubu ile çalışmaktadır. Firma onay bazında GOTS ve BLUESIGN standartlarını benimsemiştir. Çalıştığımız tedarikçiler bu belgelere sahiptir.

 

DİĞER BİLGİLER ;

* 29/04/2011 tarihinden itibaren İhracatçılar Birliğine (ITKIB) üyeliğimiz bulunmaktadır.

Kategori : Tekstil ve Ham Madde

 

* Ünitelere ait üretim bilgisi ve makine kapasitesi

ÖRGÜ DAİRESİ aylık üretim kapasitesi : 250 ton

KUMAŞ BOYAHANE aylık üretim kapasitesi : 600 ton

ROTASYON BASKI aylık üretim kapasitesi : 200 ton

DİJİTAL BASKI aylık üretim kapasitesi :150,000 mt

PAD-BATCH aylık üretim kapasitesi : 130 ton

KONTINU KASAR aylık üretim kapasitesi: 130 ton

 

ARITMA : Ön dengeleme, nötralizasyon, microflatation, 4 adet havalandırma, çöktürme ve çamur yoğunlaştırma havuzlarından oluşan 4000 m3/gün kapasiteli biyolojik arıtma tesisi. Havuzlarda bulunan oksijen ölçerler oksijen miktarı anlık ölçülüp aeratör ve blowerların çalışma hızı otomatik olarak ayarlanmaktadır. Biyolojik arıtım ile beraber standartları sağlayacak şekilde atık su deşarjı gerçekleştirilmektedir.  Ayrılan arıtma çamuru lisanslı firmalara bertarafa gönderilmekte, atık su değerleri çevre bakanlığı tarafından lisanslı laboratuvarlara düzenli olarak analiz yaptırılmaktadır. Bu şekilde yıllık 607.729 Lt  atıksu arıtılmaktadır.    

KOJENERASYON : 2,2 mW gücünde 52700 kW/gün üretim kapasiteli kojenerasyon işletmesi ile doğalgazdan elektrik enerjisi üretilmekte ve elektrik ihtiyacının büyük bölümü bu şekilde karşılanmaktadır.

BİOTEK’E YÖNELİK ÇALIŞMA:Tekboy Tekstil işletmeleri bünyesinde üretmiş olduğu elektrik enerjisinin ve buhar enerjisinin bir bölümünü (2018 yılı için 5646 kg buhar ve 756.720 kW elektrik enerjisi)  doğa dostu ürünler yetiştiren Biotek Bioteknoloji şirketimize vererek; yetiştirilen bitkiler için kışın soğuk dönemlerde gerekli ısıtma enerjisi ve işletme için gereken elektrik enerjisi karşılanmış olup böylece Tekboy işletmesinde elde edilen enerji Biotek firmasıyla da paylaşılarak tamamen kullanılmış, enerji kaybı yaşanmamış, aynı zamanda bu enerji meyve fidanları üretiminde kullanılmak suretiyle doğaya pozitif yönde geri kazandırılmıştır.